Jak účinně bojovat proti zubnímu plaku: Podrobný návod

pro 28, 2023

Jak účinně bojovat proti zubnímu plaku: Podrobný návod

Jak účinně bojovat proti zubnímu plaku: Podrobný návod

Úvod do problematiky zubního plaku

Když se řekne zubní plak, mnohým z nás se zamračí čelo, protože toto téma je často spojeno s návštěvou zubaře, a ta nebývá zrovna zábavná. Zubní plak je ten nevítaný návštěvník, který se tváří nevinně jako tenký film na povrchu našich zubů, ale ve skutečnosti je to zákeřný vetřelec způsobující spoustu problémů. Nejedná se o nic jiného než o mikroorganismy, které se udomácňují ve vaší ústní dutině a začínají tam pořádat své party bez toho, aby vás na ni pozvaly.

A než se stačíte nadát, už tady máte kaz, zánět dásní, nepříjemný zápach z úst a další 'radosti'. Končí to tím, že se na vás v nejbližším obchodě dívají divně, protože si kupujete žvýkačky v hodnotě celého rodinného rozpočtu, jen abyste maskovali to, co vaše ústa signalizují okolnímu světu. Ano, musíte to vzít za správný konec a vyřešit to, ledacos nám ten plak říká, ale co možná nejlépe by bylo mu naslouchat jen vzdáleně – a na to, jak na to, se zaměříme v tomto článku.

Zubní plak a jeho škodlivost

Tenhle neviditelný nepřítel může způsobovat opravdu velké problémy. Plak se skládá z milionů bakterií, které se živí cukry a dalšími zbytky jídla ve vaší ústní dutině. A jak to tak bývá, pořádnou hostinu si užijí hlavně po tom, co si obědáme nebo večeříme. Není to ale tak, že by se tam rovnou rozložily spacáky a pojídaly by jen to, co najdou, ale produkují také kyseliny, které napadají sklovinu zubů a mají kolosální chuť si z vašich perfektně zarovnaných a běloučkých zubů udělat archeologickou lokalitu plnou fosílií (čti: kazů).

Základem je správná ústní hygiena

Nenechme se tedy plakem zastrašit a pojďme začít u základů: ústní hygieny. Její důležitost nelze podcenit, protože správným čištěním zubů a jazyka odstraníme velkou část bakterií a potravinových zbytků, které by jinak zůstaly v ústech a poskytly bakteriím výborné podmínky pro jejich bujarý život. Vyčistit zuby si je třeba pravidelně ráno a večer, přičemž večer je to dokonce ještě důležitější, protože během noci, kdy naše slinné žlázy nepracují na plné obrátky, máme ideální podmínky pro růst bakteriální populace. A nezapomeňte na správnou techniku a dostatečnou dobu čištění zubů, protože spěch a lenost nejsou ti správní kamarádi, když se snažíte zadupat plak do země.

Vybrat správný kartáček a pastu

Kartáček je vaše hlavní zbraň, tak vyberte moudře. Jsou různé druhy a typy, od manuálních až po elektrické, a každý má své pro a proti. Manuálním kartáčkem můžete lépe kontrolować sílu, s jakou čistíte zuby, ale zase elektrický kartáček může efektivněji odstranit zubní plak díky svému oscilujícímu nebo rotujícímu pohybu. A jakou pastu zvolit? Ta by měla obsahovat fluorid, který pomáhá posílit zubní sklovinu a bojovat proti kyselinám z bakterií. Ale nepřehánějme to s množstvím, stačí množství velikosti hrášku, abyste dosáhli kýženého efektu.

Zdravý jídelníček jako obrana proti plaku

Jestliže si myslíte, že se válka s plakem vyhrává jenom v koupelně, jste na omylu. Vezměte to i z druhé strany a podívejte se na to, co jíte. Jídelníček bohatý na vlákninu a omezení sladkostí a sacharidů bude pro bakterie jako pustá poušť – jen málo co k pojídání. Ve vláknině bohatá strava navíc stimuluje slinění, a sliny, jak víme, jsou přirozeným nepřítelem bakterií. Myslete na to, jak s chutí si dáváte tu nadýchanou bábovku nebo jak si při sledování večerního filmu pochutnáváte na sladkých bonbonech. Přemýšlejte o tom, že tím, jak si halíte chuťové pohárky, zvalíte tu neviditelnou bacterio-party přímo u vás doma.

Pravidelné návštěvy zubaře

I když to asi není na seznamu vašich oblíbených volnočasových aktivit, pravidelné návštěvy zubaře jsou nezbytnou součástí úspěšného boje proti plaku. A věřte mi, není to jen proto, aby vám na konci řekl, jak šikovně si čistíte zuby. Pravidelné kontroly a čištění zubů profesionály mohou odhalit začínající problémy dříve, než se stanou vážnými. Profesionální čištění také odstraní zubní kámen, který si sám doma těžko odstraníte, a který je pro bakterie jako luxusní pet-treter s vířivkou.

Domácí prostředky a lidové recepty

Tady se dostáváme do oblasti, kde je dobré být opatrný, protože internet je plný "zaručených" receptů a rad, které mohou být pro vaše zuby spíše na škodu. Avšak některé přírodní produkty mohou být skvělým doplňkem běžné péče o zuby. Kdo by neměl rád zelený čaj, že ano? Má antibakteriální vlastnosti a pomáhá regulovat kyselost v ústech. A co takhle olejové vyplachování, které si získává na popularitě? Ve svých ústech ho převalujete deset minut a doufáte, že s tím zahnání i poslední bakterie do kouta. Ale pozor, tohle všechno jsou jen doplňky a nikdy ne nahradí dobrý starý kartáček a pastu.

A co zubní nitě a mezizubní kartáčky?

Abychom nezapomněli na zubní nitě, ty jsou jako ninjové v naší muniční zásobě proti zubnímu plaku. Proplétají se mezi zuby, kde se kartáček často nedostane a kde si plak rád buduje své malé pevnůstky. Zubní nitě nebo mezizubní kartáčky by měly být součástí vaší večerní rutiny. Jestli máte pocit, že s nití nedokážete zatočit, zkuste třeba waterpik, což je vodní sprcha, která vytlačuje zbytky jídla a plak z mezizubních prostorů pomocí proudu vody. To je jakoby jít proti zubnímu plaku se samopalou narozdíl od luků a šípů, kterými jsou kartácek a pasta.

Závěr: Prevence a konzistence jsou klíčem

A tím jsme u konce naší cesty boje proti zubnímu plaku. Co si z toho máte odnést? Především, že prevence je o hodně lepší než nápravy následků. Nezapomeňte na pravidelné čištění zubů správnou technikou, na správný výběr kartáčku a pasty, a hlavně na to, že vaše strava a životní styl hrají v tomto boji velkou roli. Vše se točí kolem konzistence. Nemusíte být ve svém boji proti zubnímu plaku generál, ale pravidelný a důsledný voják.

A než se rozloučíme, nečekejte, až vám zuby začnou dělat problémy, abyste začali jednat. Vzpomeňte na mého malého Antonína, který byl přesvědčen, že jestli si zuby nečistí, stane se z něj pirát s drevenou nohou a zlatým zubem. A víte co? Ačkoli představa drsného piráta může být lákavá, nemyslím si, že by chtěl strávit zbytek života jen na jeden kůs jablka nebo že by chtěl mluvit výhradně prostřednictvím písmena 'R'. Zapracujte na své osobní strategii obrany proti zubnímu plaku a vaše ústa vám poděkují, slibuji vám. Přejeme vám hodně úspěchů a šťastný boj proti zubnímu plaku!

Napsat komentář