Alternativy korunek – Co na hlavu místo tradiční koruny?

pro 14, 2023

Alternativy korunek – Co na hlavu místo tradiční koruny?

Alternativy korunek – Co na hlavu místo tradiční koruny?

Úvod do světa alternativních investic

Investice... Slovo, které dokáže vynervovat nejednoho z nás, když se zrovna nepohybujeme v kruzích finančních magnátů. Z úst euforických ekonomů a investorů se nám doslova valí informace o akciích, dluhopisech či nemovitostech. Ačkoliv to pro některé z nás může být atraktivní a profitabilní záležitost, já jsem ten typ člověka, který rád hledá svěže cestičky mimo hlavní silnici. A tak se vydejme společně hledat odpověď na otázku, která mne nedávno zastihla u přátelské večerní debaty: "Co místo korunky?"

Investování do tradičních finančních produktů může být sice jistotou, ale co když hledáme trochu avanturismu a nechceme si nechat ujít možný Jackpot? Ano, ano, hovořím o alternativních investicích. Od vína přes umění až po vintage hodinky - možností, jak si takříkajíc "rozdivočit" portfolio, je ve skutečnosti nekonečně mnoho. A proč bychom vlastně měli rezignovat na trochu té dobrodružné zariskování, když celý svět je plný zajímavých příležitostí? Budu vás provázet tímto pestrým světem. Vystřídáme společně roli odborníků na hodnotné kovy, filatelie či rare pečlivě vybraných destilátů. Někdy bude třeba popustit uzdu fantazie, v některých okamžicích zase pojedeme po troufnutí "vědecku". Tak pojďme na to!

Investice do vína – nejen pro bonvivány

Nenechte se zmást! I když zůstávám stále věrný mé oblibě pro pivo typu IPA, dovedu ocenit kvalitní víno – a to nejen na chuti, ale i jako investici. Představte si lahodný mok, který nejenže může zdobit vaše večery, ale zároveň se může stát zajímavým předmětem investičního zájmu. Právě investice do vína zaznamenává v posledních letech výrazný nárůst. Ochutnávkové zážitky a exkurze do sklípků jsou fajn, ale když se k tomu přidá potenciál finančního zhodnocení, začíná to být ještě lákavější.

Víno je takový ten dlouhodobější typ, víte? Nelze očekávat rychlý zisk, ale s dostatečnou trpělivostí a vhodně zvolenou selekcí se může stát vaším tichým finančním partnerem. Dobře, tady jsou nějaké fakty - některé vína se se svým stářím jenom zlepšují, samozřejmě, že to neplatí pro všechna. Pak je tu rarity, jako jsou staré ročníky Bordeaux, které se mohou prodat za astronomické částky na aukcích. Netřeba zapomínat na autentičnost a původ, protože v investičním světě vína hraje reputace sklepa a regionu klíčovou roli. Ale pozor, není to jenom o pití a vychutnávání – musíte myslet na správné skladovací podmínky, abyste si náhodou nevypěstovali drahou octovou esenci.

Nikoli náhodou, mnohé investiční fondy se specializují právě na tento druh investice. Existují i platformy, které umožňují crowdinvesting do vína. Investovat můžete již od několika tisíc korun, což činí tuto formu investování přístupnou i pro malé investory. A nedivte se, ale s výběrem vhodného vína k investování pomůžou odborníci. Takže žádné zoufalé bloudění po vinotékách s vinařským slovníkem v ruce.

Sbírání umění – nepište to hned ze seznamu

Umění. Oh, to skličující, šumící moře obrazů, soch, instalací a performancí, kde se najednou můžete ocitnout na lodičce s názvem "Investiční potenciál". Ano, můžete namítnout, že na umění je třeba mít oko, cit a možná i účet ve švýcarské bance. Ale nebojte, i tady existují způsoby, jak začít.

Přestavte si to jako výzvu. Musíte intenzivně sledovat aktuální dění, vyhledávat informace o nadcházejících umělcích, a kdo ví, možná se vám podaří objevit příštího Banksyho. A pak už jen čekat, až se vaše investice přemění v investiční ikonu. A co když se do té švýcarské banky účet stejně nakonec podaří otevřít?

Přiznám se, trochu jsem se pohrával s myšlenkou, že bych mohl být ten šťastný majitel nějakého malého dílka, které spíše než finančním zhodnocením přinese radost a příběh do bytu. Ve skutečnosti tu ale nemluvíme pouze o investicích do dražších děl známých umělců. Trh s uměním je rozmanitý a nabízí celou řadu cenových hladin, včetně těch, které jsou dostupné pro širší okruh investorů. Hodnota umění může stoupat v závislosti na mnoha faktorech, jako je historický a kulturní význam, vzácnost díla, nebo trení na trhu. Nelze to sice hodnotit tabulkami a grafy jako akcie, ale přece jen, z pohledu diverzifikace portfolia to má svůj nezanedbatelný šarm. A bacha, i to umění je třeba pořádně šetřit – vlhkost, světlo a dokonce i dotyky mohou snížit jeho hodnotu.

Filatelie – známkový poklad na dosah

Filatelie, dámy a pánové, není žádný zaprášený koníček pro deduky s lupou. Oh ne, to je plnohodnotná oblast investování, která si klade za cíl přeměnit malé papírové známky s lepidlem na zadní straně na zlaté doly. Navštívil jsem před časem výstavu starých známek a uvědomil si, že tady je to o pořádné dávce znalosti. A když víte, do čeho investujete, můžete na této malé ploše nalepit vážně zajímavé finanční výsledky.

Základem je, samozřejmě, znalost. Které známky jsou vzácné, které edice nejžádanější, jaké chyby v tisku zvyšují hodnotu, a tak dále. A není to jen o starých známkách – moderní limitované edice s netradičními motivy také dokážou své sběratele mile překvapit. Začít můžete třeba se sbírkou známek z určité země nebo éry, což vám pomůže lépe se v této oblasti orientovat.

Je pravda, že filatelie nemá takový lesk jako ropné futures nebo hlava státu na summitu. To ale neznamená, že by sbírání známek nemělo co nabídnout. Naopak, pro ty, kteří se nemohou dočkat rozplétání příběhů, které každá známka nese, je to fascinující svět. A pro ty, kteří si rádi „vychutnávají“ své investice, platná známka na dopise poslaném přes polovinu světa, skýtá v tomto digitalizovaném věku takový ten retro šarm.

Vintage hodinky – investice, kterou nosíte na zápěstí

Vintage hodinky – zdánlivě běžný doplněk, který však může ve skutečnosti znamenat mnohem více. Oblíbené jsou zejména švýcarské značky jako Rolex, Patek Philippe nebo Omega, jejichž modely z určitých časových období dosahují na aukcích astronomických sum. Ačkoliv možná z vašeho pohledu vypadají jako nesmyslně drahé hračky pro dospělé, v realitě stojí na pevných základech mechanického umění.

Investování do vintage hodinek vyžaduje stejnou důkladnost a pochopení jako v případě vína nebo umění. Kupovat hodinky jen proto, že jsou staré, nestačí. Důležitá je originalita, stav, rarity a samozřejmě poptávka na trhu. Navíc i tyto kousky potřebují pravidelnou údržbu od zkušené ruky hodináře, což jsou výdaje, které můžete očekávat během vlastnictví.

Sám mám vlastní příběh s vintage hodinkami. Jednou jsem na bleším trhu narazil na staré, ale docela dobře vypadající hodinky značky Bulova. Zaplatil jsem za ně směšnou částku a nechal je očistit u hodináře, jenž bydlel kousek od mého bytu. Hodinky pak nečekaně zaujaly na setkání s jistým sběratelem, který mi nabídl účetně zajímavou sumu výměnou za ně. Neváhal jsem, a od té doby mám k vintage hodinkám vždy otevřené oko.

Investice do start-upů – dobrodružství s nejistým koncem

Pokud máte chuť připojit se k pravým dobrodruhům a chcete vcítit tu pravou podnikatelskou horečku, pak vás možná zaujme investování do start-upů. Je to určitě více "rock'n'roll" než kupovat euroobligace, ale také s vyšším podílem rizika. Potenciál růstu může být obrovský, stejně jako možnost nezdaru. Proč byste ale nemohli podpořit příští velké jméno světové technologie či inovací?

Start-upový svět je rychlý a neustále se měnící. Úspěšný investor do start-upů musí být schopen rychle hodnotit obchodní modely, týmy a tržní potenciál. Crowdfundingové platformy jako Kickstarter či Indiegogo umožňují investovat menší částky a stát se součástí vzrušujících projektů, aniž byste vyváželi svůj osobní rozpočet.

Tahle cesta není pro každého. Vyžaduje pevné nervy, ochotu akceptovat ztráty a umění nepanikařit při každé zmínce o "úprku to nejlepšího programátora". Však také přičichnout k budoucnosti, kreativitě a inovacím z první r

Napsat komentář